Galeria plastyczna im. K. Gryc
 

2017/2018

Nowa wystawa w Szkolnej Galerii Plastycznej

news

W szkolnej galerii plastycznej im. Krystyny Gryc w Szczedrzyku właśnie zawisła nowa wystawa. Autorką jest pani Mauga Houba – Hausherr, artystka na stałe mieszkająca i pracująca w Krefeld w Niemczech oraz w Biestrzynniku w Polsce. 
Pani Mauga urodziła się w Katowicach, ukończyła Liceum Plastyczne w Opolu a potem studia graficzne na wydziale Designer w Wyższej Szkole Niederrhein. Artystka zajmuje się pedagogiką sztuki na różnych szczeblach kształcenia, uczestniczyła w licznych projektach, plenerach i wystawach międzynarodowych. Obecna wystawa nie jest pierwszą wystawą artystki na terenie naszej gminy. W 2009 roku w Domu Kultury w Ozimku prezentowana była wystawa „Okna”, która była artystycznym dialogiem malarstwa i poezji w wykonaniu dwóch kobiet - Maugi i Ewy Parmy, współpracujących i wzajemnie zafascynowanych swoją twórczością, mimo dzielącej je odległości. Artystki spotkały się po raz pierwszy dopiero na wernisażu.
Prezentowana w szkolnej galerii wystawa nosi tytuł „ZGLISZCZA” i obejmuje 11 płócien inspirowanych twórczością literacką niemieckiego pisarza Wolfganga Borcherta, twórcy z epoki tzw. Trümmerliteratur (literatury zgliszcz), która nastąpiła po zakończeniu II wojny światowej i charakteryzowała się dużym ładunkiem emocjonalnym wywołanym tragicznymi doświadczeniami wojennymi. Artystka pokazuje obrazy, będące swoistą ilustracją prozy Borcherta, do których załączyła fragmenty jego powieści. W swoich obrazach artystka zaangażowała talent i emocje przeciwko wojnom, gdziekolwiek się toczą. Artystka krzyczy: Nie!
Wystawa „Zgliszcza”, zanim trafiła do naszej szkolnej galerii, była prezentowana w Muzeum Pro Memoria E. Stein w Lublińcu, w Muzeum Czynu Powstańczego na Górze Świętej Anny oraz w galerii Strzeleckiego Ośrodka Kultury.
Wystawie pani Maugi towarzyszy wystawa instalacji wykonanych przez uczniów siódmej klasy, poświęcona ich marzeniom i planom na przyszłość. Obie wystawy wzajemnie dzielą między siebie przestrzeń galerii, a wyraźny rozdźwięk między obrazem tragizmu wojny i nadziejami młodych ludzi na przyszłość wywołuje emocje, dyskusje i pobudza do myślenia, stanie się też inspiracją do następnych plastycznych działań.


Wystawa będzie prezentowana do końca kwietnia i zakończona finisażem z udziałem artystki

foto_7foto_6foto_5foto_4foto_3foto_2foto_1
  • Data aktualizacji: 2018-12-27 21:05
  • |
  • Licznik odwiedzin: 731 204