W dniach 12-13 maja uczniowie pod opieką wychowawców wyruszyli na dwudniową wycieczkę w Góry Sowie.

Pierwszą atrakcją wycieczki była wędrówka po górach, której celem było zdobycie najwyższego szczytu Karkonoszy oraz Sudetów - Góry Śnieżki. Wejście rozpoczęliśmy w Karpaczu Biały Jar. Po drodze minęliśmy Świątynię Wang, Kocioł Małego Stawu /Samotnię/, schronisko o nazwie Strzecha Akademicka, rozdroże w grzbiecie głównym Karkonoszy - Spaloną Strażnicę czy schronisko - Dom Śląski. Niestety trudne warunki – śnieg i lód w wyższych partiach trasy - uniemożliwiły nam zdobycie szczytu góry.

Kolejny dzień wycieczki przyniósł kolejne wyzwania. Wędrówkę rozpoczęliśmy od zwiedzania zamku w Książu, trzeciego co do wielkości takiego obiektu w Polsce. Przemierzając jego liczne komnaty poznaliśmy jego bogatą historię począwszy od czasów jego założyciela księcia świdnicko-jaworskiego Bolka I Surowego w XIII w.

Kolejnym nie lada przeżyciem dla uczestników był zwiedzanie dwóch sztolni hitlerowskich w Walimiu i Osówce, które wchodzą w skład tzw. Kompleksu „Riese” (Olbrzym). Są to podziemne hale połączone korytarzami często określane podziemnymi miastami, które zostały wykute w skałach Gór Sowich przez więźniów obozów hitlerowskich. Projekt ten, który pochłonął tysiące istnień ludzkich, nigdy nie został ukończony i nieznane jest jego przeznaczenie. Niektóre przesłanki wskazują, że miało to być stanowisko dowodzenia armią, lecz badacze nie mają 100-proc. pewności gdyż spora część dokumentacji zaginęła lub celowo została zniszczona.

Wyjazd dostarczył nam wiele niezapomnianych wrażeń, wzruszeń i wiedzy na temat tego pięknego zakątka Polski

News
News
Galeria
 do góry