TANECZNYM KROKIEM DO WIOSNY - Szkolny Dzień Tańca 20.03.2015
20 marca tanecznym krokiem przywitaliśmy wiosnę - z okazji I Dnia Wiosny i podsumowania realizowanej w tym roku szkolnym innowacji pedagogicznej „Rytm i taniec różnych stron świata” odbył się w tym dniu Szkolny Dzień Tańca.
Celem realizowanej innowacji był
- wzrost zainteresowania muzyką, rytmem i tańcem wśród uczniów i rodziców,
- rozwój twórczej aktywności uczniów w dziedzinie ekspresji ruchem oraz muzycznej
- rozbudzenie zapotrzebowania na kontakt z dziełem muzycznym u uczniów i w środowisku lokalnym,
- integracja w grupie rówieśniczej i środowisku, promocja szkoły
- opanowanie przez uczniów podstawowych umiejętności muzyczno-ruchowych
- opanowanie podstawowych kroków i figur poznanych polskich tańców narodowych i ludowych
- rozróżnianie poznanych tańców pod kątem tempa, rytmu i charakteru,
- umiejętność zatańczenia poznanych tańców innych narodów
- wykazywanie zainteresowania odbiorem sztuki w różnych jej aspektach
- pozytywne rozładowywanie napięć, emocji i energii
Realizacja założonych celów odbywała się na lekcjach muzyki, wychowania fizycznego, kształcenia zintegrowanego, zajęciach rytmiki, zajęciach kółka artystycznego oraz dodatkowych tanecznych spotkaniach warsztatowych poszczególnych klas.
Każda klasa pod kierunkiem wychowawcy wybrała i przygotowała dwa układy choreograficzne: taniec polski i taniec z wybranego regionu świata. Do wybranych tańców uczniowie przygotowali odpowiednie stroje i rekwizyty. W przygotowanie strojów aktywnie włączyli się rodzice.
Finalny pokaz osiągniętych efektów odbył się 20 marca z okazji powitania wiosny. Bardzo istotnym założeniem naszej innowacji było to, że w pokazach uczestniczyły całe zespoły klasowe.
Nasza wiosenna impreza zaczęła się od konkursu na wiosenne przebranie. Kilkunastu uczestników, przedstawicieli wszystkich klas i oddziału przedszkolnego, przedefilowało tanecznym krokiem przed Jury w składzie: Barbara Dzieszkowska, Małgorzata Cichoń,
Helena Wiesiołek, Adam Wieszołek i Anna Wiench oraz kolegami zgromadzonymi na sali. Uczestnicy zostali nagrodzeni gromkimi brawami, dyplomami oraz słodkościami.
Potem rozpoczęła się część poświęcona tańcom polskim w kategorii klas 0 – III a następnie IV-VI. Uczestnicy pokazu zatańczyli miedzy innymi: taniec grozik, taniec dworski, trojaka, poloneza i krakowiaka. W przerwie pomiędzy występami starszej i młodszej grupy wiekowej cała sala, łącznie z oglądającymi pokaz rodzicami, zatańczyła improwizowanego trojaka.
Druga część, poświęcona tańcom różnych regionów świata, nastąpiła po nieco dłuższej przerwie, przeznaczonej na zmianę strojów. W tej części uczestnicy zaprezentowali: taniec „belgijka”, taniec dyskotekowy, hip – hop, taniec country, taniec boliwijski „carnevalito”, cza-czę i ludowe tańce izraelskie. Było na co popatrzeć!!! Pomiędzy występami młodszej i starszej grupy wiekowej cała sala zatańczyła boliwijskie carnevalito.
Wszystkie zespoły klasowe zostały nagrodzone dyplomami, medalami, pucharami i słodyczami, ale nie miejsca w konkursie były najważniejsze. Najważniejsza była integracja i zespołowa praca klas włożona w uzyskany efekt: opanowanie umiejętności muzyczno – ruchowych, przełamywanie nieśmiałości i dobrą zabawę.
Do wybranych tańców klasy przygotowały informacyjne plakaty i prezentacje multimedialne.
W ramach innowacji odbył się także konkurs plastyczny pt. „Taniec i ruch”, na który wpłynęło wiele prac indywidualnych i zespołowych. Rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród odbyło się po pokazach tanecznych, a prace konkursowe ozdobiły salę gimnastyczną podczas Dnia Tańca.
Podczas szkolnych obchodów I Dnia Wiosny został rozstrzygnięty jeszcze jeden ważny konkurs, promujący kulturę zachowania wśród uczniów - Konkurs na klasowych dżentelmenów i klasowe damy. Z wyboru kolegów tytuły damy otrzymały: Daria Cichoń, Natalia Jędruś i Martin Mateja grupa „0”, Anna Klimas kl. I b, Julia Sowa kl. I a, Zuzanna Smolnik kl. II, Aleksandra Łacniak kl. III, Paulina Stasiuk kl. IV, Julia Rohrich kl. V i Kerstin Ozimek kl. VI.
Tytuł dżentelmena otrzymali: Kamil Kołodziej kl. I b, Adam Gajek kl. I a, Filip Nowak kl. II, Łukasz Konieczko kl. III, Patryk Golla kl. IV, Jan Sobota kl. V i Adam Wieszołek kl. VI.
Za organizację imprezy odpowiadali: samorząd uczniowski, Urszula Serafin – Noga, Anetta Gajda Janowska i Mirella Rudolf. Autorkami innowacji są Urszula Serafin – Noga i Mirella Rudolf. Sponsorem nagród była Rada Rodziców.
Zapraszamy do oglądania serwisu fotograficznego z imprezy na szkolnym koncie na facebook: Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Szczedrzyku
U.S.N.