Galeria plastyczna im. K. Gryc

 

Rok szkolny 2013/2014

Plener plastyczny pod patronatem Domu Kultury w Ozimku - „Średniowieczny gród i kraina miodem płynąca”

w_pasiece_news

W dniach 29-30 października odbył się kolejny, już XVIII, jesienny plener dla dzieci i młodzieży pod patronatem Domu Kultury w Ozimku. Kierownikiem i głównym organizatorem pleneru była tym razem pani Joanna Dubiel Stonoga, nauczyciel Gminnego Zespołu Szkół w Ozimku, a naszą szkołę reprezentowała na plenerze grupa pięciu osób pod opieką Urszuli Serafin- Noga.

Tegoroczny plener przebiegał pod hasłem „Średniowieczny gród i kraina miodem płynąca”, odbywał się na kluczborskiej ziemi i obfitował w liczne atrakcyjne zajęcia i warsztaty. Pierwszy dzień i nocleg spędziliśmy w siedzibie Opolskiego Bractwa Rycerskiego - Grodzie w Byczynie. Przez cały dzień z krótkimi przerwami uczestniczyliśmy w różnorodnych warsztatach, między innymi: czerpania papieru, pisania gęsim piórem, strzelania z łuku i rzucania nożem do tarczy oraz tanecznym. Mieliśmy okazję zapoznać się w zbrojowni z dawnym uzbrojeniem, a także średniowiecznym systemem kar i zwiedzić izbę katowską. W czasie krótkich przerw uczestnicy wykonywali w plenerze prace plastyczne oraz zdjęcia.

Drugi dzień był poświęcony tradycjom pszczelarskim Opolszczyzny. Najpierw zawitaliśmy do kluczborskiego muzeum im. Jana Dzierżona, gdzie wysłuchaliśmy prelekcji o historii pszczelarstwa i mieliśmy okazję popracować plastycznie, uwieczniając na rysunkach i szkicach historyczne figuralne ule z muzealnej kolekcji. Odwiedziliśmy również zarodową hodowlę pszczół w Maciejowie, miejscowości, w której zmarł pionier nowoczesnego pszczelarstwa, syn Opolszczyzny ksiądz Jan Dzierżon. O tajemnicach pszczelej społeczności bardzo ciekawie opowiedział nam pan mgr Jerzy Woźniak, właściciel Agro Chatki w Biadaczu. W jego gospodarstwie w Biadaczu spędziliśmy resztę dnia na warsztatach wytwarzania świec na zimno i plenerowym malowaniu.

Pełni wrażeń wróciliśmy do domu zabierając ze sobą nie tyko miłe wspomnienia, ale także pamiątki: wykonane gęsim piórem napisy, arkusz własnoręcznie wykonanego czerpanego papieru i nasze woskowe świece. Wszystkie prace będą prezentowane na poplenerowej wystawie 26 listopada w Gminnym Zespole Szkół w Ozimku

czerpanie_papieru_1czerpanie_papieru_2praca_artystycznaredniowieczne_kary_2strzelanie_z_ukuw_muzeum_w_Kluczborkuw_muzeum_w_Kluczborku_2
  • Data aktualizacji: 2021-05-05 22:21
  • |
  • Licznik odwiedzin: 985 349