23 maja odbył się wernisaż ostatniej w bieżącym roku szkolnym wystawy w Szkolnej Galerii Plastycznej im. K. Gryc w Szczedrzyku. Wystawa malarstwa i fotografii art. plast. Anny Marii Rogowskiej zatytułowana Rosja - kraj piękna i kontrastów jest zbiorem prac malarskich i fotografii, powstałych podczas kilkukrotnego pobytu autorki na Słowiańskich Plenerach Malarskich w rejonie Biełgorodu, oraz na Międzynarodowym Seminarium Naukowym poświęconym rozwijaniu twórczych uzdolnień dzieci i młodzieży w Państwowym Uniwersytecie w Biełgorodzie. 

Artystka nie kryje swojego zauroczenia Rosją, we wstępie do katalogu napisała:

Każdy kolejny pobyt w Rosji, to nowe wrażenia i doświadczenia, nowe przyjaźnie, krajobrazy: biełogoria,  jary, bory, rozlewiska rzek, rozległe pola, metropolie, miasteczka, wioski, ich mieszkańcy, dygnitarze świeccy i duchowni, ich zabytki, muzea, galerie, teatry, cerkwie, uroczystości, festyny i życie codzienne.

A jaka jest Rosja? Wielka, tajemnicza, zaskakująca, pełna kontrastów. Urzeka barwnością, emocjonalnością, ekspresyjnością, rozmachem, ciepłem i nostalgią słowiańskich dusz, ale jednocześnie zaskakuje blichtrem, dekoracyjnością ocierającą się prawie o kicz, pompatycznością i luksusem. Coraz lepiej poznajemy Rosję i nadal jej nie znamy, jest inna niż nasz świat, a zarazem bliska mentalnie i wciąż bardziej zachwyca…zaciekawia… inspiruje…  intryguje!

Prezentowane na wystawie prace zostały tak dobrane, aby pokazać publiczności zarówno bogactwo przyrody jak i kultury Rosji, ale równocześnie uświadomić zaskakujące kontrasty, jakie można tam spotkać na każdym kroku: kontrasty między wielkomiejskim pejzażem wielkich metropolii o europejskim standardzie, a sielskim pejzażem wsi, niejednokrotnie rodem jeszcze z XIX w, kontrasty między tradycyjną architekturą cerkiewną, a monumentalną rzeźbą pomników, utrzymanych w duchu socrealizmu i koegzystujących zgodnie obok siebie, kontrastów miedzy materialnym poziomem życia stolicy i prowincji. Wystawa jest też specyficzną próbą zabrania głosu w dyskusji, która rozgorzała na temat Rosji, na kanwie ostatnich wydarzeń politycznych i militarnych. Próbą ocieplenia wizerunku tego kraju, poprzez pryzmat osobistych wspomnień wywołanych obcowaniem z jego przyrodą, kulturą i ludźmi.

Gości wernisażu, wśród których obecni byli: radny Gminy i Miasta Ozimka Antoni Gryc oraz prezes opolskiego oddziału Stowarzyszenia Współpracy Polska - Wschód Eugeniusz Brudkiewicz, powitała pani dyrektor Beata Bogacz Woźniak, autorkę wystawy przedstawiła opiekunka galerii Urszula Serafin - Noga.

Podczas wernisażu wystąpili uczniowie klasy VI - dla nich był to pożegnalny występ w szkolnej galerii,
oraz zespół kółka artystycznego. W wokalno-instrumentalnym wykonaniu uczniów usłyszeliśmy cztery utwory, w tym żartobliwą ludową piosenkę rosyjską „Żuraw”. Na saksofonie zagrał Kamil Ćmikiewicz kl. VI.

Wszyscy chętni mogli wziąć udział w akcji plastycznej ”Złote kopuły Rosji” tematycznie związanej z wystawą. Zadaniem uczestników było wykonanie wspólnego  fryzu w technice pasteli i kolażu, w którym główną rolę grały cerkiewne kopuły oraz zmierzenie się z trudnym zadaniem oddania blasku złotych hełmów wież  górujących na tle błękitu nieba. W międzyczasie pozostali goście mogli obejrzeć dwie prezentacje multimedialne przybliżające kontakty polsko - rosyjskie artystów i pedagogów Opolszczyzny: „Sosny tańczą poloneza” i „OPOLE – BIEŁGOROD, kontakty artystyczne, kontakty pedagogów 2012”, przygotowane przez Urszulę Serafin – Noga.

Wszyscy goście zostali poczęstowani domowymi wypiekami oraz kawą i herbatą. Na zakończenie wernisażu została podsumowana akcja plastyczna, a wśród uczestników rozlosowano drobne upominki - materiały plastyczne, ufundowane przez Radę Rodziców. Główną nagrodą  za udział w akcji był obraz Anny Marii Rogowskiej „Aнгел Хранитель”, nagroda trafiła do Karola Bloszczyka, ucznia klasy I naszej szkoły. Poczęstunek ufundowali rodzice uczniów naszej szkoły a Stowarzyszenie Współpracy Polska Wschód zasponsorowało zakup tuszy do wydruku zaproszeń plakatu oraz katalogów.

Wystawa będzie czynna do końca roku szkolnego w godzinach pracy szkoły, serdecznie zapraszamy do oglądania.

 

Urszula Serafin – Noga, opiekun galerii

news
news
Galeria
 do góry