Galeria plastyczna im. K. Gryc

2015/2016

"Cała Polska czyta dzieciom"

news

W minionym roku szkolnym uczniowie klas młodszych z PSP w Szczedrzyku uczestniczyli w cyklu zajęć propagujących czytelnictwo. Odwiedzali Bibliotekę Publiczną w Szczedrzyku, poznawali księgozbiór i „zaprzyjaźniali” się z książeczkami dla dzieci. Na zajęciach świetlicowych słuchali wersji dźwiękowych nagrań ulubionych bajek. Poznawali różne sposoby czerpania wiedzy i radości z obcowania z literaturą.

14 czerwca uczestniczyli w nietypowym spotkaniu. Odbyło się ono w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” i prowadzone było w formie teatru obrazkowego KAMISHIBAI. Jest to technika opowiadania wywodząca się z Japonii i dająca możliwość wyboru konwencji czytania. Spotkanie poprowadziła pani Maria Burda, emerytowana nauczycielka języka polskiego. W przystępny i dowcipny sposób przedstawiła uczniom bajkę o psie Marudku, legendę o Skarbniku i opowiadanie pt. „Trzeba będzie”.  Akcentując treści ważne i ponadczasowe była na przemian narratorem, recytatorem i aktorem. Wszystkie książki w teatrze obrazkowym mówiły o sprawach ważnych, dotyczących istoty życia. Prezentowane treści były próbą wprowadzenia dzieci w świat uczuć i przeżyć drugiego człowieka. Uczyły odpowiedzialności i rozumienia potrzeb innych.

Wszystkim uczniom bardzo podobała się ta forma czytania, a emocje, które współprzeżywały w grupie długo pozostaną w ich pamięci.

Spotkanie zostało zorganizowane przez kierownika świetlicy szkolnej przy współudziale pani Sonii Piosek, bibliotekarki z Biblioteki Publicznej w Szczedrzyku.

foto_6foto_5foto_4foto_3foto_2foto_1
  • Data aktualizacji: 2020-09-03 19:40
  • |
  • Licznik odwiedzin: 958 621