Galeria plastyczna im. K. Gryc

 

Galeria Plastyczna - Aktualności 2011/2012

Galeria plastyczna im. Krystyny Gryc powstała z inicjatywy pani Urszuli Serafin-Nogi, która jest nauczycielem sztuki i języka angielskiego w naszej szkole. 

W galerii prezentowane są prace uczniów naszej szkoły i artystów z całego kraju.

Każda wystawa jest odrębnym, starannie przygotowanym wydarzeniem artystycznym.

Wernisażom towarzyszą widowiska poetycko - muzyczne przygotowane przez naszych uczniów oraz zaproszonych gości.

Wernisaż wystawy "Ostrożnie szkło!"

szkło jest dziełem ludzkich rąk
to one obdarzyły je życiem
nadały treść, formę i kształt
wielkie człowieka odkrycie
w ciemnościach drzemie cicho
jest zimne niczym lód
posępne, gładkie, tchnące pychą
w świetle zamienia się w cud

                                                                                   /Ewa Pelzer/


9 grudnia odbył się w szkolnej galerii im. Krystyny Gryc wernisaż nowej wystawy pt. „Ostrożnie szkło”. Nie jest to pierwsza wystawa prezentowana w galerii w bieżącym roku szkolnym, od września mogliśmy podziwiać prace naszych uczniów i absolwentów na wystawie „Wiszące ogrody Semiramidy”, inspirowanej lekcją o Mezopotamii z zakresu dziejów sztuki.

Nowa wystawa jest poświęcona szkłu, które pojawia się w tej ekspozycji zarówno, jako inspiracja, wdzięczny wątek tematyczny dla prac fotograficznych i malarskich, jak też artystyczne tworzywo, surowiec głęboko poruszający wyobraźnię nie tylko swą formą, ale także wielorakimi skojarzeniami literackimi. Pomysł na tę wystawę dojrzewał długo i stopniowo nabierał realnych kształtów. Pierwszą inspiracją była chęć wystawienia w naszej galerii tradycyjnego malarstwa na szkle, wykonanego techniką malowania szkła od spodu. Prezentowane prace są wykonane przez uczniów na zajęciach kółka plastycznego i przez dojrzałych artystów plastyków. Do udziału w wystawie zaprosiłam nauczycieli artystów: Joannę Dubiel Stonoga, Annę Marię Rogowską i Małgorzatę Wojdyło. Sama też pokusiłam się o namalowanie kilku kompozycji na szkle. Drugim bodźcem dla wystawy była wycieczka uczniów do huty szkła Jedlice w czerwcu bieżącego roku, samo istnienie huty w tak bliskim sąsiedztwie szkoły i świadomość, że wielu rodziców naszych uczniów jest zawodowo związanych z produkcją szkła.

wer_1wer_10wer_11wer_12wer_13wer_14wer_15wer_2wer_3wer_4wer_5wer_6wer_7wer_8wer_9
  • Data aktualizacji: 2020-09-03 19:40
  • |
  • Licznik odwiedzin: 958 981